Oflisiarka – deska za jednym przejściem!

To maszyna służąca do wycinania desek z oflisów, które powstają podczas obrzynania drewna. Oflisy to z kolei to zaokrąglona powierzchnia, odpowiadająca krzywiźnie pnia, z którego pozyskiwany jest materiał. Urządzenie może posiadać 3 lub 4-piły w rozstawach, w zależności od potrzeb klienta.

Gdzie można użyć oflisiarki?

oflisiarkaJej opcjonalne wyposażenie to: wskaźniki laserowe, podajnik taśmowy wejściowy, podajnik taśmowy wyjściowy, podajnik rolkowy wyjściowy, poziomy, taśmowy przenośnik trocin oraz skośny, taśmowy przenośnik trocin. Oflisiarka, ta do drewna,  swoje zastosowanie znajduje w tartacznictwie. Konstrukcja maszyny i zasady jej działania pozwalają na szybki zwrot kosztów zakupu oraz ograniczenie do niezbędnego minimum strat surowca.  W pierwszej jej części materiał jest obrzynany po bokach dzięki pracy pił w pozycji pionowej. Obróbka materiału w drugiej części maszyny natomiast pozwala na uzyskanie gotowych elementów poprzez pracę pił w pozycji poziomej. Warto dodać, że można wyróżnić  również oflisiarkę do desek. Można ją spotkać w zakładach stolarskich, gdzie obrzyna się deski właśnie, bale, łaty, fryz czy palety podłogowe. Maszyna ta obcina materiał z dużą szybkością. Posiada możliwość szybkiej automatycznej zmiany odległości między piłami. Jest bezpieczna dla operatorów. Ponadto różne modele posiadają dodatkowe możliwości, a nawet zalety. Przykładem może być maszyna, której piła będzie przesuwała się nad unieruchomioną deską, co daje precyzje wykonania i przycinanie desek długości, nawet do 8 metrów.

Warto wspomnieć, że oprócz obrzynarki do drewna i do desek, na rynku można znaleźć także obrzynarkę poziomą czy do samych oflisów. Co więcej, maszyny tego rodzaju poza obróbką drewna, mogą także przerabiać płyty drewnopochodne i tworzywa sztuczne.